Regulamin spotkań w cotygodniowej grupie WKC
Cotygodniowe spotkanie w grupie
- Cotygodniowe spotkanie w Grupie Krwi Chrystusa może odbywać się w sali parafialnej lub w domu jednego z członków grupy, w ustalonym wspólnie dniu i godzinie. Czasu trwania spotkania – ok. 1,5 godziny – nie należy zbytnio przedłużać.
- Spotkanie w grupie prowadzi animator grupy, lub osoba wyznaczona przez niego.
- Według tradycji WKC na początku spotkania grupy jest wymiana doświadczeń a potem rozważanie Słowa Bożego. Kolejność może być zmieniona.
Elementy spotkania w grupie
Część I — Modlitwa na rozpoczęcie spotkania.
- Warunkiem szczerej, owocnej i miłej Bogu modlitwy jest wcześniejsze wzajemne pojednanie, wyciszenie, nastawienie serca na spotkanie z Jego Słowem.
- Prowadzący odmawia modlitwę lub intonuje pieśń do Ducha Świętego. Każdy z uczestników, w ciszy swojego serca otwiera się na Jego działanie.
Część II — Wymiana doświadczeń.
- Praktyka „Słowa Życia” pozwala z jednej strony widzieć rzeczywistość „oczami Jezusa” a z drugiej dostrzegać moc Słowa Bożego w naszym życiu.
- Jeżeli poprzez „Słowo Życia” wybierane na cotygodniowym spotkaniu Grupy WKC, uczestnicy chcą, aby Bóg działał w ich życiu i dostrzegają Jego działanie, to z radością dzielą się tym doświadczeniem z innymi.
- Każdy uczestnik spotkania ma możliwość dać osobiste świadectwo jak „Słowo Życia” wpłynęło na jego życie w ostatnim czasie.
- Samo doświadczenie powinno być zwięzłą wypowiedzią oraz zawierać trzy elementy:
1) problem – sytuacja/zdarzenie
2) pomoc Boża przez moc Słowa Życia/doświadczenie Bożej interwencji
3) owoc – skutek Bożego działania w nas/doświadczenie przemiany wewnętrznej - Dzielenie się doświadczeniem nie może być tylko sprawozdaniem jak minął tydzień, ale dostrzeżeniem Bożej interwencji i pomocy w swoim życiu.
- Świadectwo nie musi zawsze dotyczyć wielkich spraw, ale także małych, codziennych, z jakich składa się nasze życie.
- Życie „Słowem Życia” uczy i uwrażliwia nas na obecność Boga blisko nas, na Jego prowadzenie i opiekę.
- Na zakończenie swojego doświadczenia zazwyczaj mówimy: „Błogosławiona Krew Jezusowa!”
Część III — Rozważanie Słowa Bożego
- Modlitwa przed rozważaniem Słowa Bożego.
- Modlitwę lub pieśń do Ducha Świętego oraz odczytanie fragmentu Ewangelii wykonuje się w postawie godnej — stojącej lub siedzącej
- Jeden z uczestników głośno odczytuje wcześniej wybrany fragment Pisma Świętego, zazwyczaj Ewangelii (można I lub II czytanie) z najbliższej niedzieli. Pozostali w tym czasie nie patrząc w tekst wsłuchują się w treść Słowa Bożego..
- Wszyscy w chwili ciszy (bez pośpiechu) poszukują odpowiedzi na zadane w sercu pytanie: „Co Pan Bóg mówi dziś do mnie osobiście przez rozważany tekst?” Poszukiwanie jest też próbą odpowiedzi na pytania: „Na co powinienem w swoim życiu dzisiaj zwrócić uwagę?”; „Co powinienem w swym życiu zmienić, o co prosić, za co przepraszać, za co dziękować?” W tym czasie istnieje możliwość indywidualnego, cichego przeczytania rozważanego fragmentu.
- Dzielenie się osobistym odbiorem Słowa Bożego.
1) Znakiem gotowości do dzielenia jest zamknięte Pismo św.
2) Prowadzący dyskretnie sprawdza gotowość uczestników spotkania i daje znak do rozpoczęcia wymiany.
3) Dzielenie odbywa się w spontanicznej kolejności i rozpoczęte zostaje przytoczeniem treści najmocniej przeżytego zdania/słowa.
4) Wypowiedź ma być jednorazowa, zwięzła, sformułowana zrozumiale, bez komentarzy i odniesień do treści wypowiadanych przez pozostałe osoby.
5) W czasie wypowiedzi innej osoby nie komentujemy jej treści.
6) Dzielenie się odbiorem Słowa Bożego nie powinno być wypowiadane w formie modlitwy lecz w formie informacji dla innych (np. Słowo Boże/ dany fragment dziś do mnie mówi…).
7) Wypowiedzi dokonuje się w pierwszej osobie liczby pojedynczej – „ja”.
8) Nie komentujemy, jaka nauka wypływa ze Słowa Bożego dla innych, ale mówimy w odniesieniu do siebie. Nie głosimy „kazań”.
9) Na zakończenie wypowiedzi zazwyczaj mówimy „Dziękuję”.Część IV — Modlitwa spontaniczna
- Krótkie aktualne modlitwy, wynikające z rozważanego Słowa Bożego dotyczące poszczególnych osób — uczestników spotkania, Wspólnoty, Kościoła, Ojczyzny (uwielbienie, dziękczynienie, przeproszenie, prośby) wypowiadane w atmosferze wolności i dowolnej kolejności.
- Każdy z uczestników spotkania ma szansę wypowiedzenia swojej modlitwy.
- Zakończenia tej części spotkania dokonuje prowadzący wezwaniem: „Chwała Ojcu…”
Część V — Wybór „Słowa Życia”.
- Każdy może zaproponować „Słowo Życia” z rozważanego tekstu. Może to być całe zdanie, fragment zdania, czy też jedno słowo.
- Warto wspólnie zastanowić się jak można żyć tym Słowem, do czego Ono nas zachęca, wzywa, co nam wskazuje, czego od nas wymaga, o czym zapewnia i co nam obiecuje; aby nie było to tylko „ładne hasło” na nadchodzący tydzień.
- „Słowo Życia” jest duchową, osobistą pomocą w różnych życiowych sytuacjach, duchowym węzłem łączącym grupę poza spotkaniem i siłą w apostolstwie.
- Ostateczną decyzję o wyborze „Słowa Życia” podejmuje animator.
Część VI — Modlitwa na zakończenie spotkania.
- Modlitwą na zakończenie może być modlitwa do Ducha Świętego „Po czytaniu Pisma Świętego” lub modlitwa własna prowadzącego, odnosząca się do przebiegu całego spotkania i do wybranego „Słowa Życia”.
- Jedna lub więcej z modlitw do Krwi Chrystusa.
- Spotkanie kończymy zazwyczaj modlitwą:
- Ojcze Przedwieczny …
- Matko i Królowo Przenajdroższej Krwi – módl się za nami!
- Św. Kasprze del Bufalo – módl się za nami!
- Św. Mario De Mattias – módl się za nami!
- Niech będzie zawsze błogosławiony i wielbiony Jezus — który nas Krwią swoją odkupił!Część VII — Omówienie apostolstwa, spraw bieżących, podział zadań, informacje, ogłoszenia.
- Uczestnicy spotkania mają możliwość omówienia spraw dotyczących formacji i apostolstwa WKC.
- Uczestnicy mogą również przedstawić swoje prośby i wyrazić swoje zdanie dotyczące omawianych spraw lub zagadnień.
You must be logged in to post a comment.