Skupienie formacyjne w Domu św. Wawrzyńca. Temat: „Wzory Życia”
Temat naszego skupienia; „Wzory Życia”
Czas naszego skupienia wypadł w okresie wielkanocnym, czyli radosnym i w tej radości Zmartwychwstania Pańskiego trwaliśmy. (…)
Wspólnota z Kędzierzyna-Koźle, Diecezji Opolskiej robi Koronki do Krwi Chrystusa, aby rozdawać i głosić Bożą Miłość jaką Jezus Chrystus nas obdarza każdego dnia. W związku, że mamy rok kościelny pod hasłem Ducha Świętego były też Koronki do Ducha Świętego
Rada Podregionu i animatorzy diecezjalni spotkali się razem, aby omówić różne sprawy szczególnie z przygotowaniami do zbliżającego się majowego Odpustu Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi.
Konferencję o temacie „Wzory Życia” wygłosił ks. Daniel Mokwa CPPS — Moderator Podregionu Częstochowskiego
Konferencja: „Wzory Życia” — czytaj całość w linku Kliknij tu
Maryja Królowa Krwi Przenajdroższej
Jedno z ważniejszych zdań z Pisma Świętego o Matce Bożej jest to wyjęte z Ewangelii św. Łukasza, który tak dużo miejsca poświęcił dzieciństwu Jezusa a więc tym samym i tej, która Go zrodziła. Kiedy w życiu Maryi historia zbawienia zaczęła się realizować od Zwiastowania przez Narodzenie, ucieczkę do Egiptu aż po czas dorastania Jezusa gdy miał lat dwanaście wszystkie te wydarzenia wymagały od Maryi wielkiej wiary i zaufania Bogu. Bardzo często Ewangelia tę ufność w Boża Opatrzność podkreśla zdaniem: „Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu”. [Łk 2, 19] Jedno z najwspanialszych zdań, mówiących o Matce Bożej, jakie można znaleźć w Piśmie Święty.
Maryja jest dla nas wzorem życia chrześcijańskiego i wspólnotowego. To zdanie pięknie ukazuje nam istotę trwania Maryi przy Bogu, pomimo trudności, pomimo upadków, pomimo niepowodzeń.
Warto brać z Niej przykład wierności i zaufania Bogu szczególnie w dzisiejszych czasach, w których takie wartości jak: wiara, zaufanie, miłość, Boże Przykazania, Ewangelia…itd, są bagatelizowane, spychane na margines, odrzucane. Dlatego potrzeba nam przykładu, na którym będziemy się wzorować. Tym wzorem jest Maryja Królowa Krwi Przenajdroższej. Każdy i każda z nas mamy z pewnością osobiste ale i wspólnotowe doświadczenie spotkania Maryją Królową Krwi Przenajdroższej. (…)
Jakie budzą się w tobie odczucia, wspomnienia, doświadczenia gdy patrzysz na ten obraz?
Moje doświadczenie spotkania z królową Krwi Przenajdroższej jest prawie codziennie ale są takie chwile, które mocniej wywierają we mnie wpływ. (…) Gdy spojrzymy na życie Maryi na wspomniane już wyżej ważne wydarzenia historii to łatwo zauważyć, że też było ono naznaczone cierpieniem, niezrozumieniem. Maryja najlepiej to wie, od momentu gdy Bóg wkroczył w jej życie z planem zbawienia. Tym samym nie chcę się do Maryi przyrównywać ale chcę podkreślić, że kto bardziej nas zrozumie jak nie Matka, która pod krzyżem stała, która się Bogu ofiarowała na wyłączność. Prześledźmy krótko te wydarzenie {…)
Św. Kasper del Bufalo (1786–1837)
Przez 51 lat jego życia można wymienić wiele dzieł, które dokonał, można przywołać wiele wydarzeń i dat, zacytować wiele myśli z listów rekolekcyjnych i kazań.
To co jest najpiękniejsze i co bardzo mocno mnie fascynuje w tej postaci oddaje pośmiertna diagnoza lekarska. Wszyscy znamy te słowa: „Umarł jako ofiara miłości bliźniego”.
Osobiste spotkanie z Ukrzyżowanym Jezusem w swoim sercu sprawiło św. Kasper nie umiał usiedzieć w miejscu. On musiał być między ludźmi i dla ludzi. Czuł wewnętrzne poruszenie i ogromną potrzebę przywrócenia ludziom wiary, nadziei.
Czy wierzę w to, że Pan Bóg może uczynić podobne dzieło przez moje ręce, które będą błogosławić, przez moje nogi, które pójdą do tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że tego błogosławieństwa potrzebują i wreszcie przez moje usta, które będą wysławiać błogosławioną mękę naszego Pana?
Ofiara miłości Boga i bliźniego zrodziła wiele konkretnych owoców, które są chlubą Kościoła i na chwałę Boga. Wiodącą postacią, którą św. Kasper zrodził do życia duchowego przez swoje płomienne kazania (a przecież miał opory do publicznych wystąpień) była św. Maria de Mattias.
Św. Maria de Mattias (1805–1866)
Gdy Maria miała 16 lat ujrzała na miejskiej mównicy niewysokiego podpartego krzyżem misjonarza, który mówił o wielkiej miłości Boga do człowieka. Szczególny akcent padał na krew Ukrzyżowanego. Maria w natłoku myśli zaczęła rozważać: Kim musi być ten Ukrzyżowany, skoro ów kapłan opowiada o Nim z taką gorliwością.
Historyczne podania twierdzą, że miało dojść do wzrokowego spotkania Marii z misyjnym kaznodzieją, a słowa, które jej zapadły: „Krew Chrystusa jest mocniejsza! Odrzućcie więc grzech, zło, niezgodę”. Poruszona tym słowem Maria de Mattias, zaczęła częściej się spowiadać i podjęła kierownictwo duchowe u jednego z Misjonarzy Krwi Chrystusa (Jana Merliniego), który przeprowadził ją przez trudny świat wątpliwości i duchowych rozterek. (…) Św. Maria de Mattias miała w sobie przede wszystkim miłość do Boga, do Jezusa Cierpiącego i po dziś przelewającego Krew uczyła miłości bliźniego: „Kto kocha Boga, mówi mało, pracuje dużo, znosi wszystko i od wszystkich”.
Św. Franciszek Ksawery (1506–1552)
Zanim poznamy go jako gorliwego misjonarza Indii i Japonii, zanim powielimy tradycyjne „człowiek z ognia” zwróćmy uwagę na jego pochodzenie. Urodził się w hiszpańskim księstwie Navarry w rodzinie szlacheckiej. Był to czas kiedy Hiszpania dążyła do zjednoczenia Państwa pod egidą króla Ferdynanda. To zjednoczenie często miało charakter siłowy i krwawy. Niszczono rodowe posiadłości wcześniej niezależnych księstw. Podobny los spotkał rodzinę Franciszka.
Po odbyciu studiów w Paryżu, wrócił do Hiszpanii gdzie poznał Ignacego z Loyoli już wtedy ubogiego i wędrownego kaznodzieję. To spotkanie odmieniło życie Franciszka Ksawerego.
Wpatrywał się i wsłuchiwał się w to co było darem poszczególnych społeczności, do których Bóg go posyłał. Można powiedzieć szukał bliskości z tymi, którym miał głosić Ewangelię, chciał się z nimi pojednać.
Eucharystia w drugim dniu skupienia
Godzina pytań
Nocne czuwanie jest wyjątkowym i osobistym spotkaniem z Jezusem w Bogu Ojcu i w jedności Ducha Świętego
Po Adoracji Najświętszego Sakramentu w niedzielny poranek rozpoczęliśmy Jutrznią i Mszą św.
Ten trzydniowy pobyt dla każdego z nas był bardzo owocny. (…)
Refleksje:
Nasze formacyjne skupienie zakończyła Niedziela Miłosierdzia Bożego, gdzie ks. Daniel CPPS w homilii przypomniał nam warunki miłosierdzia, jak również zwrócił uwagę na kilka aspektów związanych z miłosierdziem:
Warunki miłosierdzia:
— czyn
— słowo
— modlitwa
Czyny miłosierne muszą być bezinteresowne. Nie powinniśmy oczekiwać „zapłaty” za nie. Jeśli czynisz dobro, a nikt ci nie podziękował, to czyń to dobro dalej.
Słowem można leczyć drugiego człowieka, ale też można zabić. Czy jest w moim sercu dobro czy zło?
Najwięcej grzechów popełniamy słowem. Trzeba modlić się za innych ludzi, trzeba ogarniać ich miłosierdziem i oddawać Miłosierdziu Bożemu.
Na mszę św. powinno się iść z jakąś intencją.
Modlitwą również możemy pełnić dzieła miłosierdzia. Ufność jest naczyniem, którym się czerpie łaski z Bożego Miłosierdzia. Trzeba się zastanowić czy do końca staram się wypełniać wolę Bożą. Trzeba być posłusznym Bogu (akt posłuszeństwa). Należy się nie tylko modlić, ale być też Apostołem Miłosierdzia wobec siebie.
Każdy może się nawrócić. Każdy może też dostąpić łaski Miłosierdzia.
Genia
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.