Czuwanie ‑Temat: „300 lecie koronacji cudownego obrazu M B Częstochowskiej”
Plan Czuwania 09/10.12.2017. godz. 22.10–23.00
Podregion Częstochowski
- Pieśń na rozpoczęcie – „Pozwól mi przyjść do Ciebie”
1. Wstęp — ks. Daniel
2. Rozważanie I – przygotowała Zosia Staś, czyta Janka Koper
Rozważanie I – Znaczenie Maryi Jasnogórskiej w historii i wierze narodu Polskiego (Zosia Staś)
Koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej koronami papieża Klemensa XI dokonana 8 września 1717 roku była wydarzeniem naprawdę ważnym. Po tej koronacji Polacy jeszcze śmielej i ufniej zwracali się do swej Matki i Królowej, przychodziły już, bowiem wtedy czasy dekadencji w dziedzinie wiary i w dziedzinie moralności. Polska chyliła się ku upadkowi i właśnie ta koronacja zmobilizowała Polaków, aby później, kiedy Ojczyzna straciła niepodległość, na Jasną Górę, ludzie szli i błagali Maryję o ocalenie. Przychodzili tutaj nawet w ciężkich czasach nocy okupacyjnej i zniewolenia komunistycznego, kiedy trwała jawna wręcz fizyczna walka z religią, Kościołem i narodem katolickim.
Więziony ponad trzy lata przez władze komunistyczne Prymas Polski Stefan kard. Wyszyński pisał na Jasną Górę do generała Paulinów o. Alojzego Wrzalika dnia 11 listopada 1955 r.: „I dziś musi być przeprowadzona w Polsce obrona Jasnej Góry — już nie za pomocą armat i pocisków, ale przez potężny ładunek myśli i uczuć. Jak ongiś mrowie wojsk najeźdźczych, tak dziś szturmują Polską Jasną Górę istne potopu świata fale, wżerając się w mury duszy narodu nienawiścią Imienia Bożego, pasją grzechu i potwornych nałogów. Polska Jasna Góra jest podminowana przez ducha nienawiści społecznej, przez programową apostazję moralną, przez zadawnione wady narodowe, które rzucają cienie na świetlany naród ochrzczony. Stokroć to groźniejszy potop od szwedzkiego”.
Aby przeciwstawić się temu nowemu potopowi ponad milion pielgrzymów obecnych 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze przyrzekło Królowej Polski zrealizować program odnowy moralnej i przemiany życia społecznego zawarty w Jasnogórskich Ślubach Narodu. Kiedy sięgamy po treść Jasnogórskich Ślubów Narodu, zadziwia nas ich aktualność: obrona życia, nierozerwalność małżeństwa, wielka troska o serca, umysły i dusze dzieci i młodzieży, miłość, sprawiedliwość, zgoda, pokój, walka z przemocą, dzielenie się owocami pracy, troska o głodnych, bezdomnych, potrzebujących. Wyliczone wówczas „narodowe wady”, z którymi zobowiązaliśmy się „stoczyć walkę”, także i dziś brzmią znajomo: lenistwo, lekkomyślność, marnotrawstwo, pijaństwo i rozwiązłość.
Dziś, po ponad 60 latach, chcemy odnowić złożone niegdyś ślubowania, z nadzieją, że z Bożą pomocą uda nam się je wypełnić. Trzeba tylko sobie uświadomić, że ich treść się nie przedawniła, że oto stoimy na progu ich nowej aktualności, w nowych czasach, w nowych warunkach i w nowy sposób.
Żyjemy dzisiaj w sytuacji wielkiego zagubienia i dezorientacji w świecie wartości. Ale, podobnie jak nasi przodkowie, nie tracimy nadziei, wierząc, że znajdujemy się pod macierzyńską opieką Matki Bożej Częstochowskiej. Pamiętamy, że Jasna Góra i nasz naród zawsze wychodziły zwycięsko z dziejowych kataklizmów, które stanowiły zagrożenie dla Europy i całego świata: z potopu szwedzkiego w 1655 roku; z najazdu islamskiego imperium tureckiego odpartego podczas odsieczy wiedeńskiej w 1683 roku; z nawały bolszewickiej, którą zatrzymał Cud nad Wisłą w 1920 roku. W 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej chcemy nie tylko uciekać się pod Jej obronę, ale przede wszystkim żyć duchowością koronacyjną, prawdą, że Maryja jest Królową, a my jesteśmy Jej poddanymi, oddani Maryi w świętą niewolę.
Misją Maryi jest zaś to, aby prowadzić nas w niewolę miłości wobec Boga, to znaczy być Bogu wiernym za wszelką cenę, aż do krwi. Jako Wspólnota Krwi Chrystusa razem z Maryją ofiarujemy Ojcu Przedwiecznemu naszą krew wraz z Krwią Jego Syna dla zbawienia świata. Za naszym założycielem Św. Kasprem pragniemy dzisiaj zawołać: „Jakżeż pięknie jest stać z Maryją u stóp krzyża!”
3. Świadectwo Basia Błaszczyk
»>Świadectwo-„Oto Matka Twoja”«<
- Pieśń – „Powierz się Matce”
4. Rozważanie II – Józef Siwicki
rozważanie J. Śiwicki
5. Świadectwo Tereska Widła
- Pieśń — „Jezus swoją Matkę pozostawił”
-
Rozważanie do I Tajemnicy Chwalebnej – Halinka Zakrzewska
-
Dziesiątka różańca – śpiewana (melodia „pielgrzymkowa”) lub recytowana
- Pieśń – „O Pani ufność nasza”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.