POLSKA POD KRZYŻEM-PARAFIA ŚW. KAROLA BOROMEUSZA we WROCŁAWIU
POLSKA POD KRZYŻEM w PARAFII ŚW. KAROLA BOROMEUSZA we WROCŁAWIU, ul. KRUCZA 58
-SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ – PATRONKI I OPIEKUNKI MAŁŻEŃSTWA I RODZIN
w dniu PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO 14 IX 2019 - „TYLKO POD TYM ZNAKIEM – POLSKA JEST POLSKĄ A POLAK POLAKIEM”
Program nabożeństwa „Polska pod Krzyżem”.
- „Droga Krzyżowa”
- Litania do Krzyża Świętego (poprowadziła s. Maria WKC z naszej parafii).
- Koronka do Bożego Miłosierdzia, rozpoczął o. Tadeusz i tak kolejno włączyły się również dwie siostry z Żywego Różańca.
- Dziesiątka różańca.
- Pod Twoją obronę …
- Modlitwa do Świętego Michała Archanioła.
- Modlitwa za Ojczyznę Ks. Piotra Skargi.
- Suplikacje.
- Na zakończenie pieśń „Stary Krzyż”.Litania do Krzyża Świętego
Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, jedyny Boże,
Jezu, świata Zbawicielu,
Jezu, na śmierć krzyżową skazany,
Jezu, krzyż na swoich ramionach niosący,
Jezu, pod krzyżem upadający,
Jezu, krzyżem przygnieciony,
Jezu, na drzewo krzyża rozciągniony,
Jezu, do drzewa krzyża przybity,
Jezu, na krzyżu podwyższony,
Jezu, na krzyżu krew swoją przelewający,
Jezu, z krzyża modlący się za nieprzyjaciół,
Jezu, z krzyża przebaczający,
Jezu, z krzyża Matkę swoją żegnający,
Jezu, na krzyżu umierający,
Jezu, na krzyżu włócznią przebity,
Jezu, z krzyża złożony i pogrzebany,
Jezu, na krzyżu uwielbiony,
Krzyżu Święty, drzewo życia, ochraniaj nas
Krzyżu Święty, mocy i mądrości Boża,
Krzyżu Święty, zwycięski sztandarze chwały Chrystusa,
Krzyżu Święty, powszechny znaku zbawienia,
Krzyżu Święty, zadośćuczynienie za nasze grzechy,
Krzyżu Święty, narzędzie pojednania Boga z ludźmi,
Krzyżu Święty, źródło wszelkich łask,
Krzyżu Święty, drogowskazie chrześcijańskiego życia,
Krzyżu Święty, znaku wyznawanej wiary,
Krzyżu Święty, Nauczycielu miłości i przebaczenia,
Krzyżu Święty, pociecho smutnych i cierpiących,
Krzyżu Święty, ucieczko skrzywdzonych i zrozpaczonych,
Krzyżu Święty, pomocy na drodze nawrócenia,
Krzyżu Święty, umocnienie pokutujących,
Krzyżu Święty, wolności przed zniewoleniem zła,
Krzyżu Święty, nadziejo umierających,
Krzyżu Święty, zwiastunie zmartwychwstania,
K: Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
W: Żeś przez krzyż i mękę swoją świat odkupić raczył.
Módlmy się!
Boże, który w drzewie Krzyża zostawiłeś nam pamiątkę męki i śmierci Twojego Syna, dozwól prosimy, taką czcią otaczać ten znak zbawienia, abyśmy nieustannie doznawali w sobie owoców Twego odkupienia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Wrzesień 2019 w parafii św. Karola Boromeusza
11 wrzesień 1994, to data, którą dobrze pamiętam wrześniowe wczesne popołudnie, gdy na placu kościelnym sprawowana była Uroczysta Msza św. o g. 13.00 przy ołtarzu polowym usytuowanym tuż przy Krzyżu Misyjnym. Na tą uroczystość przybył Delegat papieski J. E. Kard. Antonio M. Javierre Ortas, to jego ręce nałożyły na skronie Dzieciątka i Matki Bożej papieskie korony.
Nie sposób pominąć tą tak ważną datę w naszej parafii, którą przeżywaliśmy razem, jako parafianie i pielgrzymi, którzy odwiedzają naszą Panią, Matkę Bożą Łaskawą. A 14 września 2019 roku dzień podobny do tego dnia 11 września sprzed 25-ciu lat ciepły i słoneczny, stojąc pod tym samym krzyżem przemknęła mi myśl o tamtym wydarzeniu. Dlatego pragnę na tej stronie na końcu dać taką informację o tych wydarzeniach, które miały miejsce teraz, jako Jubileusz 25 lat tak ważnych wydarzeń w parafii. A działo się bardo dużo od 5–7 września a na zakończenie tych wydarzeń 8 września w niedzielę dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem J. Eksc. Ks. Bpa Józefa Kupnego – Metropolity Wrocławskiego.
Ponieważ moje wcześniejsze plany, jakie powziąłem nie wypaliły, bo miałem pojechać na skupienie do Częstochowy w dniach 13–15 IX 2019, a to, że miałem kolejną wizytę u onkologa gdzie powiedziano mi, że termin zgłoszenia się do szpitala będzie bardzo szybko, będąc na konsylium lekarskim podjęto decyzję o przeszczepie skóry na głowie, ponieważ w tym miejscu jest zagrożenie, (rak złośliwy, a wcześniej były wycinane fragmenty skóry w tej okolicy głowy, ponieważ pojawiały się zmiany na skórze).
To był wtorek 10 września, więc wracając do domu pomyślałem, — tak mam zamkniętą drogę na wyjazd i stracę to skupienie, bo nie mogę oddalić się z Wrocławia. Idąc do domu rozmyślałem, co począć w takim razie, 12-go września to drugi czwartek m‑ca mamy naszą comiesięczną adorację, 13 września kolejne nabożeństwo Fatimskie a 14 września cała Polska modli się pod Krzyżem, i nagle olśnienie! Przecież ja też mogę coś zrobić dobrego w swojej parafii.
Po powrocie do domu, rozmawiam z żoną i przedstawiam jej jak teraz ma się cała moja sprawa, mówię, no niestety nie mogę pojechać na skupienie, ale jest coś do zrobienia tu na miejscu w parafii, informuję żonę o moich przemyśleniach, odpowiada mi; to dobrze, świetnie, że masz taki plan. Tak, ale muszę upewnić się u Proboszcza, czy jakaś inna grupa w parafii już nie podjęła decyzji o zorganizowaniu tego nabożeństwa.
Dzwonię do ojca Proboszcza, myśląc tak – że jeżeli ktoś już podjął decyzję i organizuje nabożeństwo w parafii „Polska pod Krzyżem”, to dołączę jako uczestnik, a jeśli nie, to będę prosił Proboszcza o pozwolenie mi zorganizowania tego nabożeństwa. I rzeczywiście, Proboszcz ucieszył się mówiąc; nikt nie zgłaszał takiej chęci, aby zorganizować to nabożeństwo w parafii, dobrze, panie Antoni pozwalam jak najbardziej bardzo proszę, tylko proszę przygotować program, ale, z kim kto z wami poprowadzi? Bo wasz opiekun WKC w parafii o. Józef, jest na urlopie w tym czasie. Chodzi o to, czy któryś z kapłanów podejmie się, aby z wami poprowadzić to nabożeństwo. Tak, odpowiadam Proboszczowi, o Tadeusz J. pójdzie z nami, dwa dni wcześniej w zakrystii rozmawiałem w tej sprawie z o. Tadeuszem i wyraził chęć, aby wspólnie my, jako Wspólnota Krwi Chrystusa i Żywy Różaniec poprowadzimy modlitwy.
I tak się stało, przygotowałem program; a po Mszy św. 14 września o g. 12.00, poprosiłem jednego pana, aby wziął krzyż procesyjny, wychodząc z kościoła śpiewaliśmy pieśń na rozpoczęcie „Krzyżu Chrystusa”, idąc dookoła kościoła o. Tadeusz prowadził rozważania Drogi Krzyżowej z pamięci nie skorzystaliśmy z przygotowanego tekstu Drogi Krzyżowej. Towarzyszył nam także o. Martin (widoczny na zdjęciach), który jest u nas w parafii od sierpnia br.
Zeszyt, z pieśniami i modlitwami, który przygotowałem przeznaczony był dla prowadzących, a dla wiernych przygotowałem 30 kompletów pieśni, które były nam pomocne i ubogacały naszą modlitwę. Wszystko to tak pięknie się poukładało w tym dniu w jedną całość, że tylko mogłem dziękować Jezusowi, bo to On Sam poukładał mi wszystko, abym mógł wypełnić to, co zmierzałem to, co w tym dniu należało zrobić.
Po Drodze Krzyżowej, zatrzymujemy się przed Krzyżem Misyjnym, tu prowadzimy dalsze modlitwy wg kolejności jw. Litanię do Krzyża Świętego (poprowadziła s. Maria WKC z naszej parafii).
Wspólnota Krwi Chrystusa, i Żywy Różaniec z obecnymi parafianami po 25-ciu latach dane mi było w tym samym miejscu tak jak 11 września 1994 r. modlić się w grupie ok. 70 osób, aby w ten sposób połączyć się duchowo ze wszystkimi, którzy w tym dniu modlą się lub będą się modlić za naszą Ojczyznę, za prześladowany Kościół i duchowieństwo oddając cześć i uwielbienie Krzyżowi Świętemu.
Na zakończenie nabożeństwa poprowadziłem śpiew pieśni „ Stary Krzyż”.
Bo tylko pod tym Znakiem, Polska jest polską, a Polak polakiem.
Błogosławiona Krew Jezusowa!
Antoni
link do zdjęć udostępnił Antoni »KLIKNIJ TU «
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.