Weekendowe rekolekcje na zakończenie roku formacyjnego
Weekendowe rekolekcje na zakończenie roku formacyjnego 2015/16 odbyło się w Domu św. Wawrzyńca na terenie Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie.
…I oto jesteśmy… Przyjechaliśmy na skupienie, które prowadził nasz ks. Daniel. Mieliśmy pragnienie, aby odejść od zajęć codziennych,
od problemów i skupić się bardziej na tym co duchowe, co Boże… (przeczytaj na końcu wpisu)
Temat formacyjny: Każdy jest wybrany, aby pełnić Wolę Bożą – przeszkody i zagrożenia w wypełnianiu Woli Bożej. »
»prowadzi ks. Daniel Mokwa — Moderator Podregionu Częstochowskiego
Spotkanie w grupach na rozważaniu Słowa Bożego w oparciu o fragment Ewangelii Mt 6, 24–34.
Spotkanie integracyjne przy kawce i ciastku
Wymiana doświadczeń i godzina pytań
Całonocna Adoracja Najświętszego Sakramentu.
Podziękowanie i wyrażenie wdzięczności ks. Danielowi CPPS za troskę dla animatorów i dla całej Wspólnoty Krwi Chrystusa
Podsumowanie formacyjnej pracy rocznej o rozeznawaniu duchowym we wspólnocie. Skupienie u św. Wawrzyńca 17–19 czerwiec 2016
…I oto jesteśmy… Przyjechaliśmy na skupienie, które prowadził nasz ks. Daniel. Mieliśmy pragnienie, aby odejść od zajęć codziennych, od problemów i skupić się bardziej na tym co duchowe, co Boże…
Na przywitanie była kolacja, a po wspólnych powitaniach i rozmowach uczestniczyliśmy w Eucharystii wieczornej, w czasie której modliliśmy się Liturgią godzin, którą bardzo cenimy, i która w każdej Mszy świętej była przez nas wspólnie odmawiana.
Od rana modlitwą Jutrzni i śniadaniem rozpoczęliśmy konferencją ks. Daniela i pracą w grupach rozpoczęło się nasze wspólne podsumowanie, dzielenie się uwagami i problemami z pracy rocznej.
Ks. Daniel rozpoczął refleksją o tym, że rozeznawanie duchowe we wspólnocie wiąże się z patrzeniem na świat oczami Boga. Pytamy się nie tyle o to, czy On do mnie mówi – ile o to: czy ja chcę Go usłyszeć?…
Przypomniana została propozycja rozeznawania wspólnotowego dla małych wspólnot:
Etap pierwszy wspólnotowe zbieranie informacji;
Etap drugi – czas refleksji i modlitwy;
Etap trzeci – dzielenie się we wspólnocie osobistym rozeznaniem;
Etap czwarty – drugi czas na modlitwę;
Etap piąty – drugie wspólnotowe dzielenie się osobistym rozeznaniem;
Etap szósty – głosowanie.
Potrzebne jest dzielenie się doświadczeniami i świadectwami apostolskich potrzeb i oddziaływań; może także nowenny w intencji otwartości i osobistej i wspólnotowej…
Mieliśmy również spotkanie w grupach na rozważaniu słowa Bożego z Ewangelii Mt 6, 24–34.
Eucharystia w samo południe była naszym ogniwem spajającym wszelkie wysiłki i poszukiwania, w czasie której czytaliśmy, śpiewaliśmy, słuchaliśmy homilii, i pokrzepieni na duchu przeszliśmy na obiad, aby pokrzepić także ciało. Na spotkaniu odpowiedzialnych diecezjalnych ks. Daniel zapowiedział orientacyjne daty następnych spotkań. W połowie października tego roku spodziewamy się duchowych „doładowań” u nas na terenie Zielonej Góry.
Podzieliśmy się świadectwami, których wysłuchaliśmy z serdecznym wzruszeniem: naszej kochanej Halinki jak również Józfa, Rysia, Krysi i innych osób, omawiających także problemy z pracą i inne aktualne sprawy.
Na kolacji ułożyliśmy harmonogram czuwania modlitewnego w nocy, który jest przez nas zawsze oczekiwany i bardzo ceniony.
Rano Eucharystią na zakończenie naszego skupienia ofiarowaliśmy Panu Jezusowi wszystko, czym żyjemy, staramy się służyć i wszelkie nasze przeżycia… Śniadanie, to nasze pożegnania, uściski i dobre, troskliwe życzenia…
Dziękujemy dobremu Bogu za wszystko, czego doświadczamy w takich dniach skupieniach, za naszego księdza Daniela, za ten dom św. Wawrzyńca i wszystkich, których tu spotykamy…
Błogosławiona Krew Jezusowa!
zreferowała: Ula Piłat
DO ZOBACZENIA NA REKOLEKCJACH 26–30.08.2016 w Domu św. Kaspra. I W NOWYM ROKU FORMACYJNYM
Nauczyć się słuchać
Wagonowe Polaków rozmowy po skupieniu w Częstochowie miały bardzo ożywiony charakter świadczyły o głębokim zaangażowaniu się w sprawy Wspólnoty.
Problem, który nas trapi, to troska o bardziej owocne spotkania wspólnotowe. Zależy nam, aby one jednoczyły grupę i dawały możliwość wypowiedzenia własnych myśli. Doszliśmy do wniosku, że musimy nauczyć się słuchać (jeżeli słuchamy, to patrzymy na daną osobę, nie zajmujemy się czymś innym i nie rozmawiamy z osobą obok) , bo każdy z nas ma swoją mądrość zebraną na drodze życiowej, którą przebył. Każdy do naszych rozważań może wnieść cząstkę siebie, a w jakim stopniu, to przyjmiemy trzeba to zostawić własnemu rozeznaniu. Powinna obowiązywać zasada — trzeba wysłuchać w pokorze wszystkich, którzy chcą się podzielić słowem, bo na kolejny taki moment dana osoba może się nie zdobyć. Większość z nas boi się kompromitacji i to powoduje wewnętrzne blokady. To tym osobom trzeba stworzyć szansę.
Drugi problem, który dotknęliśmy, to rok miłosierdzia i nasze dary duchowe i nie tylko na tę okoliczność, bo warto by było, żeby tak jak w piosence „przyobleczcie wiarę w czyn” w tym roku szczególnym coś uczynić, a nawet zaszczepić w parafii jako działanie stałe. Widzieć i kochać Jezusa w drugim człowieku i być w jedności z Nim.
To klucz do tego, aby mieć właściwą relację z drugim człowiekiem i szukać potrzebującego człowieka, jak Jezusa.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.