Czuwanie ‑Temat: „100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”
Wstęp — (czytany przez animatorkę Podregionu Ożarowskiego tuż przed Diecezjami)
100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę
Przyjęcie chrztu przez księcia Polan Mieszka I to najważniejsza data w dziejach państwa polskiego. Gdyby Polska nie przyjęła chrztu, na pewno by jej nie było, absolutnie nie dałoby się jej utrzymać. Decyzja Mieszka I była krokiem niezwykle odważnym. Przyjął chrześcijaństwo i jednocześnie jedyny skuteczny w X wieku model organizacji państwa, zapewniając Polsce równorzędne miejsce wśród państw chrześcijańskiej Europy.
Nasza historia narodowa, zapisana jest pięknymi wzlotami nawróceń, które owocowały wspaniałymi zwycięstwami. Natomiast grzechy nieuchronnie przyczyniały się do upadków społeczeństwa. Kiedy człowiek lub też cały kraj odpowiada na Boże łaski, wówczas dokonują się wspaniałe rzeczy. Cnoty pojedynczych osób, które w sposób szczególny powołane zostały do troski o Rzeczpospolitą owocowały zawsze wspaniałymi wydarzeniami.
Wspominamy bohaterów, modląc się, aby dane im było cieszyć się ojczyzną niebieską.
Cz.1 Diecezja Warszawska (966‑1525)
Ważniejsze wydarzenia od 966 do 1525
14 kwietnia 966 roku – Wielka Sobota, noc oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie – książę Polan Mieszko I i cały jego dwór w imieniu Polski przyjmują chrzest.
Zjazd gnieźnieński w 1000-nym roku – Cesarz Otton III pielgrzymuje do grobu św. Wojciecha i spotyka się z księciem Polski Bolesławem w ówczesnej stolicy państwa – Gnieźnie.
Bolesław Chrobry, 1025r. — pierwszym namaszczonym na króla władcą Polski.
Panowanie króla Kazimierza Wielkiego Rok 1333 — bardzo dobry czas dla Polski, wzrosła pozycja Polski w Europie. Mocno rozwinęła się gospodarka i szkolnictwo, a mieszkańcy stali się zamożniejsi.
Bitwa pod Grunwaldem — 15 lipca 1410r. Wojsko polsko – litewskie z pieśnią na ustach: „Bogurodzico Dziewico, Bogiem sławiena Maryjo” rozgromiło armię krzyżacką.
Hołd Pruski, 10 kwietnia 1525r. – przez następny wiek Prusy już nie były militarnym zagrożeniem dla Rzeczpospolitej.
Na ten okres dziejów Pan Bóg posyłał Polsce
następujących świętych, błogosławionych i patriotów:
Święty Wojciech – misjonarz i męczennik, biskup praski, patron Polski, prekursor chrześcijaństwa w Polsce.
Pierwsi Męczennicy Polscy (Bracia Polscy) Święci: Benedykt, Jan, Izaak, Mateusz i Krystyn – najstarsi świadkowie Chrystusa na ziemi polskiej, swoją męczeńską krwią uświęcili początki wiary w narodzie polskim,
Święty Stanisław ze Szczepanowa – męczennik, biskup krakowski, patron Polski i patron ładu moralnego.
Błogosławiony Wincenty Kadłubek – pierwszy polski biskup, pierwszy uczony i historyk dziejów Polski.
Święta Jadwiga Śląska – żyła dla Boga całą pełnią chrześcijańskiego życia, służąc ubogim i troszcząc się o sprawiedliwe prawa i sądy.
Święty Jacek Odrowąż – dominikanin, apostoł ludów słowiańskich.
Błogosławiona Salomea – piastowska księżniczka, przykładzie wielkiej cierpliwości, pokory, umartwienia i żarliwej modlitwy.
Święta Kinga — patronka spraw politycznych, o duszy pokornej, ratowała Ojczyznę w potrzebie i hojnie wspierała swoich poddanych.
Święta Jadwiga, królowa Polski od 1384r. – apostołka Ewangelii, w życiu codziennym pobożna, łagodna i mądra, znajdująca wyjście z każdej sytuacji interweniowała osobiście, aby doprowadzić do zakończenia przelewu krwi w konflikcie z Krzyżakami. Doprowadziła do zgody miedzy Władysławem Jagiełłą, a jego odwiecznym rywalem, Witoldem.
Święty Jan Kanty – gorliwy duszpasterz, profesor Akademii Krakowskiej, bardzo miłosierny i łagodny.
Święty Jan z Dukli — mądry kaznodzieja i gorliwy spowiednik, pragnął jak najwięcej ludzi pojednać z Bogiem.
Święty Kazimierz Jagiellończyk – polski królewicz, patron Polski, żywił szczególne nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej.
Święty Stanisław Kazimierczyk – znakomity kaznodzieja, wzór cnót, uczył wiernych czcić Najświętszy Sakrament.
Błogosławiony Władysław z Gielniowa – zakonnik, kapłan, literat, żarliwy kaznodzieja, patron Stolicy, autor pierwszych pieśni religijnych w języku polskim, odznaczał się duchem pokuty i szczególnym nabożeństwem do męki Jezusa Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i św. Anny.
Cz. 2 Płock 1536–1914
Cz. 3 Białostocka 1918- 1945
Ważniejsze wydarzenia od 1918 do 1945 roku.
początek I Wojny Światowej i zintensyfikowanie działań Polaków na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, wiele poniesionych ofiar i zawierzenie Bogu.
11 XI 1918r. Odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, nie istnienia na mapach świata, ale trwania w sercach wiernych Polaków. W doświadczeniu jedności, współpracy i nie oszczędzania talentów oraz sił rodaków dla umiłowanej Ojczyzny.
Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie na przełomie 1918 i 1919r. zorganizowane przez księdza Alfonsa Graszyńskiego
– kapłana, wybitnego Polaka i społecznika.
Trzy Powstania Śląskie od 1919r. do 1921r., w tym zwycięskie II-gie, były buntem przeciwko przemocy niemieckiej i wyrazem wiary w odzyskanie niepodległości w oparciu o Boga.
Cud nad Wisłą (Bitwa Warszawska ) 15.08.1920r. – cudowna interwencja Matki Bożej, chroniącej swój wierny lud przed nawałą bolszewicką i ateizmem, szczególną odwagą i męczeństwem wykazał się ks. Ignacy Skorupka, idąc z krzyżem na własną prośbę na czele natarcia.
W czasie II Wojny Światowej wiele razy Polacy bohatersko bronili swojej Ojczyzny, jak na przykład podczas:
- Obrony Westerplatte w 1939 r. na samym początku wojny
— Bitwy nad Bzurą w 1939 r. przez Armię Poznań
— Powstania Warszawskiego w 1944 r. przez Armię Krajową, Szare
Szeregi i ludność cywilną okupowanej przez Niemców Stolicy
Przelewali krew w obronie niepodległości innych państw m.in. podczas:
- Bitwy o klasztor Monte Cassino i Rzym w 1944 r.
gdzie na murach cmentarza polowego, widnieje sentencja:
„Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.
- Bitwy o Norwik z udziałem Polskiej Samodzielnej Brygada
Strzelców Podhalańskich
- Walki o Tobruk z udziałem Samodzielnej Brygady Strzelców
Karpackich i pierwsze pełne zwycięstwo Polaków od początku wojny
Niewinnie ginęli z rąk okupantów, najeźdźców. Pamiętamy m. in.:
— Zbrodnię Katyńską 1941r. – Rosjanie strzałem w tył głowy zabili
kapłanów, polską inteligencję i kadrę oficerską Wojska Polskiego.
Matka Boża Katyńska czule okrywa ich swym płaszczem.
— Cztery deportacje tysięcy Polaków na Sybir 1940/41r.
— Niemieckie Obozy Koncentracyjne – założone na terenie Polski
w okresie 1939 – 1945 roku, gdzie przez 9 tysięcy obozów przeszło
18 milionów więźniów z 30 krajów.
Na ten okres dziejów Pan Bóg posyłał Polsce
następujących świętych, błogosławionych i patriotów:
Św. Edyta Stein — siostra Teresa Benedykta od krzyża, poniosła ofiarę śmierci jako towarzyszka niedoli i współwięźniarka, jej motto brzmiało „tylko ten, kto związuje się z miłością Chrystusa, jest naprawdę wolny”.
Św. Maksymilian Maria Kolbe, Franciszkanin, który oddał swe życie w zamian za życie współwięźnia Franciszka Gajowniczka — ojca wielodzietnej rodziny wyznaczonego przez hitlerowców na śmierć w niemieckim obozie zagłady Auschwitz – Birkenau. Zmarł 14 sierpnia 1941r. w celi nr. 18 dobity zastrzykiem z kwasu karbolowego.
Rotmistrz Witold Pilecki – żołnierz niezłomny, prawdziwy bohater ujawniający światu prawdę o okrucieństwie niemieckich obozów zagłady i wzywający do ratowania ludzi. Całym swym życiem służył najwyższym wartościom i walczył o wolną Ojczyznę. Największy wróg komunistów, zginął z ich rąk.
Ofiara poniesiona przez wielu znanych i bezimiennych Polaków w obronie Ojczyzny, w walce, w cierpieniu, wygnaniu i krzywdzie znoszonej pod okupacją Niemiecką i Sowiecką.
Cz. 4 Siedlecka 1945–1989
Ważniejsze wydarzenia od 1945 do 1989 roku.
Na ten okres dziejów Pan Bóg posyłał Polsce następujących świętych, błogosławionych i patriotów:
- Ksiądz Kardynał August Hlond – salezjanin, obrońca robotników, odważnie głoszący słowa prawdy w czasie komunistycznej niewoli, człowiek żarliwej wiary i ufności Bogu, miłości Ojczyzny i człowieka. „Walczcie pod opieką Matki Najświętszej” to ostatnie jego słowa.
- Arcybiskup krakowski ks. Kardynał Adam Stefan Sapieha – swoją niezłomną postawą wywoływał bezsilność komunistów, arystokrata nie tylko z urodzenia ale ducha i charakteru, uosobienie honoru, obrońca prawa, narodu i Kościoła.
- Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński – swą niezłomną postawą bronił przed komunistami polskiej tradycji i rodziny, wartości i wiary w Boga. Powiedział „Nie możemy” (Non possumus), aresztowany i więziony przez 3 lata, nazwany Prymasem Tysiąclecia.
- Św. Jan Paweł II – 1979r. I pielgrzymka Papieża Polaka do Ojczyzny. Pamiętamy znamienne w skutki słowa wypowiedziane na ówczesnym Placu Zwycięstwa w Warszawie „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi!”
- Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko – męczennik, gorliwy kapłan, odważnie bronił praw robotników, niezłomnie domagał się prawdy, bestialsko zamordowany przez komunistycznych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Dobrze znamy motto życiowe „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.
- Pułkownik Łukasz Ciepliński – żołnierz wyklęty, kierował walczącą z komunistami podziemną organizacją „Wolność i Niezawisłość”, zamordowany w komunistycznym więzieniu strzałem w tył głowy.
- Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko” – żołnierz wyklęty, dowódca partyzanckiej V Brygady Wileńskiej, antykomunista, aresztowany i zamordowany przez Urząd Bezpieczeństwa.
- Danuta Siedzikówna „Inka” – sanitariuszka i łączniczka w Armii Krajowej, żołnierz wyklęty, zamordowana przez komunistów. „Niech żyje Polska” to ostatnie jej słowa.
- Józef Franczak „Lalek” – żołnierz wyklęty, patriota i bohater, zginął jako ostatni w walce z komunistami 18 lat po wojnie.
- Anna Walentynowicz – upominała się o prawa robotników, za co została zwolniona z pracy, działaczka „Solidarności” walczącej z komunistyczną władzą o wolną Polskę.
Za wiarę , za Chrystusa, za Ojczyznę
— cierpieli i ginęli z okrzykiem na ustach
„ BÓG, HONOR, OJCZYZNA!”
Cz. 5 W‑wsko Praska 1989–2017
Ważniejsze wydarzenia od 1989 do 2017 roku
- 1989 – rok przełomowy, rozmowy Okrągłego Stołu, Sejm zmienił nazwę państwa na: Rzeczpospolita Polska
- 1990 – zniesienie cenzury, wolność prasy, rząd podjął decyzję o wprowadzeniu religii do szkół, Senat przyjął projekt ustawy O ochronie życia dziecka poczętego, pierwsze wolne wybory prezydenckie po II wojnie światowej
- 1991–2002 papież Jan Paweł II obył 6 pielgrzymek do Polski, w których mówił do Polaków, żeby przyjąć Maryję do swego domu, do swojego życia, oddać się w macierzyńską niewolę Matce Bożej.
IV pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski, szczególnie wyrażała zatroskanie o właściwe używanie wolności w słowach „To jest moja matka ta ziemia! To jest moja matka ta ojczyzna! To są moi bracia i siostry.
- 1993 — uchwalona została przez Sejm ustawo o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, podpisanie konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską.
- 2002 – papież Jan Paweł II konsekrował Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu
- 2005 — żałoba narodowa w Polsce, umarł papież Jan Paweł II Wielki, papież bliski wszystkim ludziom, apostoł rodziny, wspaniały dar Boży dla Polski i świata
- 2010 kwiecień — katastrofa lotnicza w Smoleńsku, ginie 96 osób z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, wielka strata narodowych elit, ofiara Narodu Polskiego.
- czerwiec – beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki, duszpasterza środowisk ludzi pracy, kapelana „Solidarności”, męczennika za wiarę, świadka prawdy, patrioty zasłużonego dla Narodu Polskiego.
- 2011 maj - beatyfikacja papieża Jana Pawła II
- 2014 kwiecień - kanonizacja papieża Jana Pawła II
- czerwiec – rozpoczęcie peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Polsce. Maryja przychodzi, nawiedza parafie aby umocnić wiarę, uczyć wierności, przemieniać serca i sumienia.
- 2015 maj – znak czasu — nowo wybrany prezydent Polski Andrzej Duda ratuje upadającą Hostię, którą porwał wiatr podczas Mszy świętej polowej przed Świątynią Opatrzności Bożej.
- 2016 lipiec - Kraków — „Światowe Dni Młodzieży” z udziałem papieża Franciszka, zachęcającego, byśmy stali się aktywnymi w apostolstwie i wstali z kanapy wygodnictwa.
- październik – Wielka Pokuta na Jasnej Górze, potężna modlitwa przebłagalna za wszystkie grzechy popełnione w Polsce, wielka manifestacja wiary 100 tys. osób.
- listopad — otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej, wypełnienie obietnicy przodków, ślubu złożonego przez Sejm Wielki w 1791r. jako wotum narodu polskiego za uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
- listopad — Intronizacja Chrystusa na króla Polski w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach
- 2017 październik — Różaniec do granic, wielka modlitwa Polaków w Święto Matki Bożej Różańcowej o ratunek dla Polski i Świata
-
Zakończenie – (czytane przez animatora Podregionu Ożarowskiego)
- „ GDZIE TWOJE GROBY POLSKO! GDZIE ICH NIE MA? ”
- wołał Jan Paweł II w czasie swojej I pielgrzymki do Ojczyzny
- Za wiarę, za Chrystusa, za Ojczyznę — ginęli z okrzykiem na ustach: „ BÓG, HONOR, OJCZYZNA! ”
- Modlitwa za Ojczyznę Księdza Piotra Skargi
Boże, Rządco i Panie narodów
z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,
a za przyczyną Najświętszej ‘Panny Królowej naszej,
błogosław ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna,
chwałę przynosiła Imieniowi Twemu
a syny swe wiodła ku szczęśliwości.
Wszechmogący wieczny Boże,
spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom
i najmilszej Matce, ojczyźnie naszej,
byśmy jej i ludowi Twemu,
swoich pożytków zapomniawszy,
mogli służyć uczciwie.
Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje,
rządy kraju naszego sprawujące,
by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym
mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.