Peregrynacja obrazu Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi w Wierszach
Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny - Wiersze dn. 31.05.2020 r.
Błogosławiona Krew Jezusowa!
W święto Zesłania Ducha Świętego w dniu 31 maja 2020r. rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Mari Panny w Wierszach (Diecezja Warszawska WKC).
Opatrzność Boża to sprawiła, że w dzień Zesłania Ducha Świętego przyszła do naszej Grupy Wspólnoty Krwi Chrystusa i parafii Maryja w ikonie Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi. Przyszła, aby przynieść Ducha Świętego do naszej Wspólnoty, do naszej Parafii, do naszych rodzin.
W przeddzień uroczystości przyjęcia Obrazu, podczas spotkania naszej Grupy WKC, gdy dogrywaliśmy ostatnie szczegóły adoracji i czuwania przed Obrazem, uświadomiłem sobie jeszcze mocniej, jak ważna Osoba przybędzie. Zdałem sobie sprawę, czym podzieliłem się z Grupą, że nawiedzi nas Ta, Która jest naczyniem Ducha Świętego i cała Nim wypełniona jest „Przybytkiem Ducha Świętego”. O Niej w Litanii Loretańskiej mówimy: Maryja, Matka i Królowa. Nam nie pozostaje nic innego, jak tylko zawierzyć się Maryi, aby przyjąć od Niej „Ogień Bożej miłości”.
O godzinie 11:00 uroczyście przy hymnie Wspólnoty Krwi Chrystusa wprowadziliśmy obraz Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi do naszej świątyni. Rozpoczęło się czuwanie i uczczenie Matki Bożej. W powitaniu uczestniczyła delegacja Wspólnoty Krwi Chrystusa na czele z Misjonarzem Krwi Chrystusa Moderatorem Krajowym i Podregionu Ożarowskiego WKC Ks. Bogusławem Witkowskim CPPS oraz Radą Diecezji Warszawskiej WKC w osobach jej animatorów: Katarzyny Kretkiewicz i Jolanty Mikołajczyk.
Ksiądz Bogusław wprowadził nas w atmosferę czuwania, podczas którego wspólnie jako Grupa WKC i Goście zanurzyliśmy się w Przenajdroższej Krwi odmawiając Litanię do Krwi Chrystusa, uczciliśmy Maryję, odmawiając Część Chwalebną Różańca Świętego oraz zawierzyliśmy Maryi — Matce i Królowej Przenajdroższej Krwi peregrynację Jej wizerunku. Wspólnie prosiliśmy o zgodę i jedność we wspólnocie, parafii i naszych rodzinach. Modliliśmy się o gorliwość w działaniu na rzecz szerzenia duchowości i chwały Krwi Chrystusa, aby zajaśniała Jej moc, nie tylko w naszej Wspólnocie, ale i całej naszej Parafii.
Oddaliśmy Maryi wszystkie nasze sprawy i te osobiste i wspólnotowe, aby to Ona jako Matka i Królowa Przenajdroższej Krwi przyniosła nam zgodnie z wolą Ojca Niebieskiego potrzebne dary i łaski do rozwiązania tych spraw i utwierdzała nas w powołaniu i misji w Grupie WKC.
Kulminacyjnym momentem trwania przy Maryi było zawierzenie naszej Grupy WKC z Wierszy Matce i Królowej Przenajdroższej Krwi, którego dokonał ks. Bogusław.
Równo o godzinie 12:00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia w intencji „Błogosławionych darów z peregrynacji obrazu Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi”. Mszę świętą odprawił i homilię wygłosił, już wspominany, ks. Bogusław Witkowski. Po Mszy świętej obraz Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi został przekazany jako pierwszej rodzinie jednego z członków z Grupy WKC w Wierszach.
Na zakończenie uroczystości pamiętaliśmy jako parafialna Grupa WKC o pięknym jubileuszu czterdziestolecia święceń kapłańskich naszego Księdza Proboszcza Krzysztofa Kłosiewicza. Z tej okazji złożyliśmy mu uroczyste i najserdeczniejsze życzenia, zapewniając o naszej modlitwie wierszem i w śpiewie.
Podsumowując, jeszcze kilka słów podziękowania. Pragnę podziękować Księdzu Proboszczowi Krzysztofowi Kłosowiczowi, że wyraził zgodę na peregrynację obrazu Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi w naszej Parafii.
Swe podziękowania kieruję do Księdza Bogusława Witkowskiego CPPS za to, że był z nami w tak wyjątkowy dzień, trwał z nami na modlitwie i zawierzył naszą Grupę WKC z Wierszy Matce i Królowej Przenajdroższej Krwi. Szczególnie dziękuje Księdzu za celebrację Eucharystii i wygłoszoną homilię, w której zawarł łączność Maryi, Krwi Chrystusa i działania Ducha Świętego. Gorące Bóg zapłać!
Dziękuję także naszym Animatorom Diecezjalnym; Katarzynie Kretkiewicz i Jolancie Mikołajczyk za wsparcie, cenne wskazówki, że były z nami i w sposób czynny włączyły się w tą uroczystość. Szczególnie dziękuję im za przywiezienie Sztandaru WKC, który tak mocno pokreślił dostojeństwo i charakter całej uroczystości w ten wyjątkowy dzień.
Pragnę również podziękować naszym Parafianom za ich obecność i modlitwę oraz całej Grupie WKC z Wierszy za tak wielkie zaangażowanie w całą uroczystość.
I tak oto dobiegły końca: Święto Zesłania Ducha Świętego, uroczystość powitania obrazu Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi oraz jubileusz czterdziestolecia świeceń kapłański Proboszcza w podwarszawskich Wierszach.
Animator WKC z Wierszy
Marek Stefański
ks. Bogusław Witkowski CPPS »Homilia KLIKNIJ TU«
Link do galerii Facebooka
Link do zdjęć w galerii Zdjęcia Google
zob www.: ArchWwa / Parafie / dekanat kampinoski / Wiersze. Niepokalanego Serca NMP(30.05.2020)
Wiersze. Niepokalanego Serca NMP
Parafie pozawarszawskiedekanat kampinoski | |
Wiersze, ul. Armii Krajowej 17 O5-152 Czosnów +48 22 794 16 43 kontakt@parafiawiersze.pl kklos@interia.pl www.parafiawiersze.pl |
Kościół w Wierszach jest wyjątkowo związany z walką o Niepodległość Ojczyzny. Na terenie obecnej parafii, od czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego, a przede wszystkim podczas II Wojny Światowej, Powstania Warszawskiego – toczono krwawe walki. Puszcza dawała schronienie żołnierzom, miejscowa ludność życzliwie przyjmowała partyzantów pod swoje dachy. Stan liczebny zgrupowania, przez cały okres powstania wahał się w granicach 2500 – 3000 osób. W Wierszach na placu apelowym księża kapelani odprawiali msze święte polowe.
Po wyzwoleniu w roku 1949 – rozpoczęto odprawiać polowe Msze Święte przy kapliczce przydrożnej, przy placu apelowym. Mimo trudności ze strony władz, w budowaniu obiektów sakralnych , krzyży przydrożnych, postanowiono, że tu właśnie powstanie kościół. Sprawy budowy kościoła miał dopilnować wikariusz parafii Leszno ks. Zdzisław Kniołek proboszcz Parafii Wiersze i budowniczy kościoła.
Budowa świątyni była niesamowitym przedsięwzięciem. Ksiądz Prymas Kardynał Stefan Wyszyński – kapelan Grupy Kampinos AK – chętnie zaakceptował ten projekt. Kiedy w 1953 r. kościół był już postawiony, ksiądz Prymas wyznaczył termin poświęcenia nowej kaplicy na ostatnią niedzielę października i sam miał tego poświecenia dokonać. 25 września 1953 r. został aresztowany i internowany. Po odzyskaniu wolności 21 lipca 1957 r. o godzinie 14,00 przybył do Wierszy, bardzo gorąco witany przez miejscową ludność i przybyłych gości. Ks. Prymas dokonał poświęcenia kościoła, erygował Drogę Krzyżową udzielił sakramentu bierzmowania 274 osobom. W tym samym roku we wrześniu uroczyście otwarto Cmentarz Powstańczy.
16 lipca 1959 r. – odbyła się uroczystość uczczenia pamięci poległych powstańców w Puszczy Kampinoskiej. Mszę odprawiono w nowo wybudowanym kościele.
W roku 1974 – rozpoczęto starania o remont kościoła, zamierzano wybudować nowy, z lepszych materiałów. Pomimo wielkich trudności, udało się wybudować nowy kościół. 29 sierpnia 1976 r. – odbyła się główna uroczystość poświęcenia nowego kościoła.
Przy wejściu do kościoła i na Cmentarzu Partyzanckim znajdują się powstańcze pamiątki, i tablice pamięci, które ukazują turystom, młodzieży, kombatantom – jak bardzo żywa jest tu „Pamięć tamtych dni – 1944 r.” W 2006 r. wykonano nowe ołtarze, ołtarz Miłosierdzia Bożego z relikwiami św. Siostry Faustyny i ołtarz św. Józefa. W nowym prezbiterium świątyni, rok 2007 obraz Niepokalanego Serca NMP umieszczony został w „Ołtarzu Niepodległości”, ołtarzu głównym kościoła wg. projektu P. Urszuli Przymus.
W tym samym roku – 2007 r. wykonano nowe wylewki podłogowe i położono podłogę z marmuru.
„Wierność Bogu i Ojczyźnie to nie wybór, to konieczność” , takie przesłanie niesie umieszczona w kościele patriotyczno religijna tablica, poprzez wpisaną w mapę Polski płaskorzeźby przedstawiające: ks. Ignacego Skorupkę, św. Maksymiliana Kolbego, męczenników Podlaskich, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, bł. Ojca Świętego Jana Pawła II.
Od ostatniej wizytacji kanonicznej założone zostało nowe nagłośnienie, w zakrystii jest nowa kredencja, na plebanii dokonano remontu łazienki i pomalowano pomieszczenia.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.