Odeszła do Pana Zosia Naściszewska
26 września pożegnaliśmy Zosię Naściszewską, która odeszła do Domu Pana 21 września 2024 r. mając 102 lata
W tym linku 85 urodziny Zosi w 2007 roku KLIKNIJ TU
Zofia Naściszewska z domu Goebel (czyt. Gebel) ur. 12.10.1922 r. w Grudziądzu. Rodzice byli rodowitymi warszawiakami i katolikami, natomiast dziadek ze strony ojca był pochodzenia niemieckiego i był ewangelikiem. Dziadek ze strony matki z kolei był pochodzenia węgierskiego i nosił nazwisko Okuljar.
Dzieciństwo spędziła najpierw w Grudziądzu, potem w Radzyminie i Piastowie a w wieku 7 lat przeprowadziła się z rodzicami i młodszym bratem Leszkiem do Warszawy, gdzie rozpoczęła naukę w prywatnej Szkole Powszechnej im. hr. Cecylii Plater Zyberkówny. W szkole została przyjęta od razu do klasy drugiej ‚ponieważ umiała już czytać i pisać. Częste przeprowadzki wiązały się z tym, iż tata Zofii w 1914 r zaciągnął się do Legionów i w Pierwszej Kadrowej przy boku Józefa Piłsudskiego wyruszył na wojnę. Po wojnie w 1918 r nadal pozostał w wojsku.
Wakacje i święta Bożego Narodzenia spędzała wraz z rodziną w Opocznie w majątku swojego chrzestnego Romana Łąckiego.
12.05.1926 r. przyjęła Pierwszą Komunię Świętą. Od tej pory już samodzielnie dbała o swoją bliskość z Panem Bogiem a szczególnie z Matką Bożą. Codziennie przed lekcjami odwiedzała kaplicę szkolną, aby pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem.
W 1935 r. nastąpiła kolejna przeprowadzka, tym razem do Wilna gdzie tata Zofii dostał pracę w Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów. W tym samym czasie rozpoczęła też naukę w gimnazjum ss. Nazaretanek a jej brat Leszek w szkole u oo. Jezuitów, gdzie pozostali już do 1939 r.
Czas wojny to okres spędzony w Opocznie w majątku chrzestnego. W tym czasie też pracowała przy szyciu mat do inspektów a potem w biurze przy rozliczaniu dniówek robotników pracujących w polu. Ta praca chroniła przed wywozem do Niemiec. Nie była to jednak praca za pieniądze tylko była rozliczana w naturze.
W drugiej połowie wojny od 1943 r. cała rodzina zamieszkała w Warszawie w Pyrach. W tym czasie Zofia rozpoczęła naukę w Szkole II stopnia(liceum) Chemiczno-Ceramicznej w Warszawie. Tuż przed Powstaniem wrócili jednak do Opoczna.
Po wojnie rodzina osiadła w Olsztynie, gdzie tata Zofii otrzymał stanowisko wice dyrektora okręgu Poczt w Olsztynie. Tam też Zofia wyszła za mąż, założyła rodzinę.
Do Wspólnoty Krwi Chrystusa wstąpiła w 1988 r. Po wstąpieniu do Wspólnoty Wspomożycieli Krwi Chrystusa zaczęła przebywać coraz częściej i coraz dłużej w Domu Misyjnym w Swarzewie, pracując na furcie i w księgarni a także biorąc udział w rekolekcjach i całym domowym życiu tego miejsca i tak aż do roku 1997 r. kiedy powróciła do Olsztyna gdzie mimo już mniejszych sił w dalszym ciągu organizowała w swoim domu co poniedziałek spotkania wspólnoty. 21.09.2024 o 20.45 Pan powołał Ją do siebie, wróciła do Domu Ojca.
wnuczka Anna Matulewicz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.