Homilia jubileuszowa z okazji 30-lacia Wspólnoty Krwi Chrystusa (WKC) w Płocku
Homilia jubileuszowa z okazji 30-lecia Wspólnoty Krwi Chrystusa w parafii Św. Stanisława Kostki w Płocku 16.06. 2019 r.
Drodzy Bracia i Siostry !
- Historia parafii oraz Wspólnoty Krwi Chrystusa w parafii:
Chciałbym zwrócić uwagę na to, że ks. Ignacy Lasocki na zakupionym przez siebie w 1907 r. folwarku pobenedyktyńskim utworzył zakład opieki dla dzieci, zwany Stanisławówką, a istniejącą tam stajnię koszarową zbudowaną pod koniec XIX wieku zaadaptował na kaplicę. (…) Jeden kielich do kaplicy podarował papież Pius X. Poświęcenie kaplicy nastąpiło 14 listopada 1913 roku. Kielich to symbol eucharystyczny i symbol duchowości Krwi Chrystusa.
Jubileusze to okazja do świętowania, to okazja do dziękowania tym, którzy wyrazili zgodę na powstanie Wspólnoty Krwi Chrystusa tutejszej parafii, księżom proboszczom, pozwólcie że wymienię ich od 1989 roku: Ks. Jerzy Gasik, Ks. Antoni Rafałko, ks. Zenon Jakuboszczak, ks. Jacek Wilczyński, ks. Walerian Jastrzębiec-Święcicki, ks. Stanisław Szestowicki, ks. Jan Rusiecki, Ks. Wiesław Kania SDB. Dziękujemy Serdecznie księżom Opiekunom przez ten okres 30 lat trwania WKC. Te podziękowania chciałbym skierować na ręce obecnego ks. Opiekuna WKC w parafii ks. proboszcza Wiesława Kani SDB.
Dziękujemy także tym, którzy przynieśli ten charyzmat na tę ziemię. Wspólnota Krwi Chrystusa (WKC) w parafii Św. Stanisława Kostki w Płocku oficjalnie powstała 5 marca 1989 roku kiedy Halina Drzewaszewska wstąpiła do WKC w Częstochowie i została Animatorem Regionu. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy wszystkim animatorom podregionu , diecezji parafii oraz grup, którzy angażowali się przy tworzeniu, prowadzeniu i życiu charyzmatem Wspólnoty Krwi Chrystusa w tej diecezji i parafii w czasie 30-stu lat istnienia. Co działo się przez ten czas 30 lat:
- Od 1992 WKC pełni posługę w Zakładzie Karnym
- Od 1994 ‑96 Chodzenie do rodzin w trudnej sytuacji materialnej i zaniedbanych
duchowo
- od 1996 pełni posługę ewangelizacyjną na antenie Katolickiego Radia Płock
— od 1996 pełni posługę w kaplicy szpitalnej na Winiarach
— od 2001 posiada sztandar
— od 2003 troszczy się o własną formację duchową (skupienia diecezjalne)
troszczy się o regularna formację (skupienia diecezjalne)
— od 2003 do maja 2019 roku posiadała diecezjalnego Opiekuna WKC ks. mgr Stanisława Dziekana. Obecnie jest nim ks. Ryszard Błaszkowski.
— od 2009 posługa w hospicjum Caritas w Płocku (3 razy w tygodniu)
— od 2014 roku WKC angażuje się w apostolstwo pielgrzymek
2.Historia Relikwii Krwi Przenajdroższej z kościoła s. Nicola in Carcere związana jest z rodem Sevellich. W tym to kościele w 1800 roku został kanonikiem ks. Franciszek Albertini późniejszy kierownik duchowy św. Kaspra del Bufalo założyciela Misjonarzy Arcybractwa Przenajdroższej Krwi[1].
3.Historia Arcybractwa Przenajdroższej Krwi
Zachwyt ks. Albertiniego Krwią Chrystusa:
- Początek XIX wieku remonty Kościoła św. Mikołaja w Więzieniu. Ks. Fr. Albertini odkrywa potrzebę odnowy duchowej Kościoła wiernych. s. 18
- Każdy człowiek ma szczególne miejsce w sercu Boga i w jest w centrum Miłości Trójcy Świętej (Miłości Trynitarnej) s. 18
- Wg Ks. Albertiniego nabożeństwo do Krwi Chrystusa to „niewysychające nigdy źródło miłości Bożej” i pragnął założyć w swoim Kościele jakieś stowarzyszenie świeckich dla odnowy duchowej Kościoła. s. 19
- Ks. Albertini miał w sercu zamiar założenia sodalicji lub zgromadzenia aby rozgłaszać większą chwałę Bożą szczególnie przez biednych, artystów, pracowników i wieśniaków przez wstawiennictwo dusz czyścowych zmarłych w przytułkach i miejscach zapomnianych. Albertini pragnie działać w parafiach i otwarty jest na ludzi świeckich. pragnie posiadać armię misjonarzy, aby rozszerzać nabożeństwo do Przenajdroższej Krwi. (…) Kapituła kościoła św. Mikołaja w Więzieniu wyznaczyła dzień ceremonii Bractwa na 08.12.1808 rok. s.20–21.
- Powstałe Bractwo miało za cel szerzyć nabożeństwo do Krwi Chrystusa poprzez modlitwę, życie charytatywne i działalność socjalną dla dobra członków, szczególnie tych z marginesu. Celem było dotarcie do ludzi wsi i ruder pomiędzy wzgórzem Palatyńskim a Awentyńskim. s.22–23.
-W tym samym czasie w jednym z kościołów filialnych Santa Maria in Vincis działa grupa kapłanów min.: ks. Gaetano Bonanni, ks. Kasper del Bufalo(…) założyli oni tam Oratorium Nocne, s. 19. Ta grupa kapłanów nosi nazwę Pracowników Ewangelicznych. s. 25.
- w kwietniu 1814 roku Ks. Kasper del Bufalo głosi rekolekcje pracownikom Kurii Rzymskiej i poznaje tam Mons. Cristaldi, (…). s.25
- Obaj Ks. Albertini i Mons. Cristaldi uważają, że Bractwo Przenajdroższej Krwi oraz Pracowników Ewangelicznych może połączyć najlepiej osoba Ks. Kaspra del Bufalo. Grupę tą charakteryzują dwie cechy:
- zapał misjonarski oraz
- nabożeństwo do Krwi Chrystusa. s. 25–26.
- Nawiązanie do czytań z Uroczystości Św. Trójcy:
I czytanie:
Mądrość mówi o swoim udziale w dziele stworzenia. Mądrość jest jedno ze Stwórcą. „ Pan mnie zrodził jako początek swej mocy, przed dziełami swymi, od pradawna”.
Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty byli przy dziele stworzenia tzn. jest ono mądre, jest ono Boże. Stwarzanie to akcent Boga Ojca.
II czytanie:
Mówi o bardzo istotnym owocu usprawiedliwienia, które dokonał Jezus przez Swoją krew na Krzyżu to jest o pokoju. otrzymaliśmy Boży pokój przez Krew Jego Krzyża (Por. Kol 1,20). ten pokój mamy przyjmować i podarowywać światu.
Bardzo istotne jest doświadczenie Miłości Bożej przez Ducha Świętego. Aby doświadczyć Trzeciej Osoby Trójcy Świętej. Miłość Boża jest darem Ducha Świętego, a nawet Nim samym. „(…) ponieważ miłość Bożą rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,5).
Ewangelia:
„ Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy” (J 16,12–15).
- Cała Prawda to Kerygmat:
- Refleksja Benedykta XVI na podstawie Listu o Przyczynach kryzysu Kościoła z 11.04.2019 roku.
Kościół jest Dziełem Bożym, Ducha Świętego, Trzeciej Osoby Bożej.
I cytat: „Idea lepszego Kościoła stworzonego przez nas samych jest w rzeczywistości propozycją diabła, za pomocą której chce nas odciągnąć od Boga żywego, poprzez kłamliwą logikę, na którą zbyt łatwo dajemy się nabierać. Nie, nawet dzisiaj Kościół nie składa się tylko ze złych ryb i chwastów. Kościół Boży istnieje także dzisiaj i także dzisiaj jest on właśnie narzędziem, za pomocą którego Bóg nas zbawia. Bardzo ważne jest przeciwstawianie kłamstwom i półprawdom diabła pełnej prawdy: Tak, w Kościele jest grzech i zło. Ale także dzisiaj jest święty Kościół, który jest niezniszczalny”.
II cytat: „ Nie zakładaj Boga w trzech osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego, ale uobecniaj Go”.( Hans Urs von Balthasar do kard. Razingera).
- Jak można uobecnić Osoby Trójcy Świętej?
-przez miłość wzajemną
-przez życie odrębnością osób i jednością na wzór Trójcy Świętej
- Doświadczenie H. Drzewaszewskiej WKC:
Byłam w więzieniu
Od dawna już należę do Wspólnoty Krwi Chrystusa. W naszych grupach staramy się autentycznie żyć Słowem Życia i pomagać potrzebującym. Dlatego też pewnego razu wybrałam się do więzienia, aby odwiedzić jakiegoś więźnia. Poprosiłam strażnika o wizytę u kogoś, do kogo nikt nie przychodzi. Chciałam dotrzeć do najbardziej samotnego.
Więzień był zaskoczony, że po 11 latach ktoś prosi go do rozmównicy. Gdy podszedł do mnie, powiedział, że mnie nie zna i był bardzo zdenerwowany, ponieważ rozczarował się. Myślał, że po 11 latach serce matki otworzyło się, że mu przebaczyła i przyjechała go odwiedzić, a ty ktoś obcy. Nie chciał się ze mną widzieć i zaczął odchodzić. Nie chciał ze mną rozmawiać. Pomyślałam jednak, że nie mogę pozwolić mu odejść, muszę go kochać, nawet jeśli on tego nie rozumie. Poszłam za nim korytarzem i zdziwiłam się, że strażnik niczego nie zauważył. Weszłam bez lęku i zaczęłam tłumaczyć, że nasz Patron, św. Kasper, też był w więzieniu, jadł tam zbutwiały chleb i uznał to za okazję do uświęcania się, bo mógł więcej myśleć o Bogu. Zapytałam go, czy chodzi na Mszę św., która jest odprawiana w więzieniu. On jednak poszedł do celi.
W następną niedzielę znowu poszłam go odwiedzić. W tym samym czasie w więzieniu odprawiana była Msza św. Strażnik powiedział mi, żebym poczekała, bo ten więzień uczestniczy w niej. Kiedy poproszono mnie do rozmównicy, pierwsze słowa mężczyzny brzmiały: „ Wierzyłem, że pani znowu przyjdzie, mimo, iż mówiłem, żeby pani nie przychodziła”. Potem poprosił o obrazek tego świętego, który też był w więzieniu i o Ewangelię. Zaczęłam go regularnie odwiedzać. Zadbaliśmy we wspólnocie o odzież dla niego, o żywność. Po pewnym czasie bardzo prosił o modlitwę w intencji starszej osoby, z którą mieszka w celi, żeby nie umarł bez pojednania się z Bogiem.
Bardzo mnie to ucieszyło, że docenił miłość Boga i myśli nie tylko o swoim zbawieniu, ale i bliźniego, z którym żyje. Przyjmuje teraz chętnie i czyta nasze pisemko „Pomoc” i zaczął uczyć się modlitwy różańcowej.
Widzę teraz, że nie można rezygnować z prób pomocy i kochania innych, trzeba wciąż na nowo starać się widzieć Krew Jezusa w każdym człowieku. Błogosławiona Krew Jezusowa!
Halina D. Płock Polska
AMDG !
[1] Por. Fr. Bartoloni, Historia Arcybractwa Przenajdroższej Krwi i Wspólnoty Krwi Chrystusa świętych patronów, w: Zeszyt Formacyjny Wspólnoty Krwi Chrystusa, Udziel Nam Panie Swojego Ducha nr 4/2018, (B. Witkowski, red). Warszawa 2018 s. 18; A. Polllack, Die Wichtigsten Mitarbeiter des Hl. Kaspar Bei Der Grundung Der Kongregation, w: C.PP.S – Studien 5, Beitrage zur Geschichte C.PP.S,Salzburg 1987 s.18.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.