5. JEDNOŚĆ PRZEZ KREW CHRYSTUSA
V temat formacyjny rok 2017/2018 dla animatorów
Jedność przez Krew Chrystusa
Słowo Życia: „JA i Ojciec jedno jesteśmy”(J 10,30)
Rozważanie wspólne: ( J 17, 20–26)
1.Znaczenie Krwi w Biblii:
- a. Ochrona (Krew Baranka- Wj 12,7)
- Przymierze (Góra Synaj- Wj 24, 6–7)
- Pojednanie-oczyszczenie (Jom Kippur Kpł.23,27–32)
- Zwycięstwo nad złem- (A oni zwyciężyli smoka, dzięki krwi Baranka Ap 12,11)
- Znak największej Miłości Boga do człowieka — (Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał(wydał-wyniszczył),… J 3,16)
- A miłość jest komunią, kto kocha ten dzieli się z drugim dobrami duchowymi i materialnymi. Miłość promieniuje bo jest dawaniem świadectwa. Miłość podnosi człowieka do Boga. Modląc się z miłości przybliżam się do Boga, miłując bliźniego przybliżam się do Boga. Miłując doświadczam uzdrawiania, bo miłość daje zdrowie, ona troszczy się o nasze ciało, o zdrowie, to właściwe podejście do starości, choroby i przemijania. Miłość tworzy wspólnoty-dom. I wreszcie miłość wzajemna na wzór Trójcy Świętej przez kenozę, bezinteresowny dar i troskę o obecność Jezusa Zmartwychwstałego we wspólnocie prowadzi do ewangelizacji przez obecność i piękno. Miłość także daje mądrość, kto kocha ten jest mądry. Dziś zastanawiamy się nad Miłością, która jednoczy.
3.Sobór Watykański II o jedności (Dekret o Ekumenizmie = DE)
KATOLICKIE ZASADY EKUMENIZMU
DE 2. „ Syn Boży, zanim ofiarował sam siebie na ołtarzu krzyża jako niepokalaną hostię modlił się do Ojca za wierzących mówiąc: „Aby wszyscy byli jedno, jako Ty, Ojcze we mnie, a ja w Tobie, aby i oni w nas jedno byli, aby świat uwierzył, żeś Ty mnie posłał” (J 17,21), a w Kościele swoim ustanowił przedziwny sakrament Eucharystii, który oznacza i sprawia jedność Kościoła. Uczniom swoim dał nowe przykazanie wzajemnej miłości i przyrzekł Ducha Pocieszyciela, żeby został z nimi na zawsze jako Pan i Ożywiciel.
A Pan Jezus ukrzyżowany i uwielbiony wylał przyobiecanego Ducha przez którego lud Nowego Przymierza, będący Kościołem, wezwał oraz zgromadził w jedność wiary, nadziei i miłości, jak naucza Apostoł: „Jedno ciało i jeden duch, jako wezwani jesteście do jednej nadziei wezwania waszego. Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest” (Ef 4,4–5).
- Katechizm Kościoła Katolickiego o jedności.
KKK 813 Kościół jest jeden ze względu na swoje źródło: „Największym wzorem i zasadą tej tajemnicy jest jedność jednego Boga Ojca i Syna w Duchu Świętym, w Troistości Osób” (…) Kościół jest jeden ze względu na swego Założyciela: „Syn Wcielony, Książę pokoju, pojednał wszystkich ludzi z Bogiem przez krzyż swój, przywracając wszystkim jedność w jednym Ludzie i w jednym Ciele” (Sobór Watykański II, konst. Gaudium et spes, 78). Kościół jest jeden ze względu na swoją „duszę”: „Duch Święty, który mieszka w wierzących i napełnia cały Kościół oraz nim kieruje, jest sprawcą tej dziwnej wspólnoty wiernych i tak dogłębnie wszystkich zespala w Chrystusie, że jest zasadą jedności Kościoła” (Sobór Watykański II, dekret Unitatis redintegratio, 2). Jedność należy więc do istoty Kościoła:
KKK 814 Od początku ten jeden Kościół ukazuje się jednak w wielkiej różnorodności, która pochodzi zarówno z rozmaitości darów Bożych, jak i wielości otrzymujących je osób. W jedności Ludu Bożego gromadzi się różnorodność narodów i kultur. Wśród członków Kościoła istnieje różnorodność darów, zadań, sytuacji i sposobów życia: „We wspólnocie kościelnej prawomocnie istnieją partykularne Kościoły, korzystające z własnej tradycji” (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 13). Wielkie bogactwo tej różnorodności nie sprzeciwia się jedności Kościoła. To grzech i ciężar jego konsekwencji zagraża nieustannie darowi jedności. Apostoł wzywa więc do zachowania „jedności Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój” (Ef 4, 3).
5.Wnioski istotne dla nas.
-Jedność to Miłość, która jednoczy, komunikacja, listy, korespondencja, mass-media
- Jedność budujemy przez prawdziwą Miłość, która staje się wzajemną
- Wzorem jedności Trójca Święta (odmienność w jedności).
- Droga do jedności to: Modlitwa, Słowo. Czyn; Krew Chrystusa, która spotykamy w każdym naszym Krzyżu i bólu świata, to Jezus Ukrzyżowany i Opuszczony, to Miłość aż do oddania życia.
- Chodzi o to by:
- widzieć „Krew Chrystusa”, Oblicze, rozpoznać Jezusa Ukrzyżowanego i Opuszczonego.
- obejmować. Zawsze trzeba być gotowym przyjąć Tego Oblubieńca. Nie mamy miłować nikogo innego tak jak Tego Oblubieńca, to jest ta miłość unikalna[1].
- kochać każde cierpienia, przyjąć Krew Chrystusa i dokonuje się wtedy Boska Alchemia! . „ Amara il dolore”[2] (…)„ Ty jesteś wszystkim, ja niczym” [3]
- Wtedy Ciemność staje się Światłością,
-przechodzimy ze śmierci do Zmartwychwstania.
-w języku teologii przeżywamy Tajemnicę Paschalną, przechodzimy ze śmierci do życia.
-Co robić w momencie cierpienia, kiedy spotykamy się z mistyczna obecnością Krwi Chrystusa?
- Wejść w głębię swego serca i powiedzieć; „ Jestem szczęśliwy z tego co Ty chcesz!” jest to wybór… Jezusa Opuszczonego, Oblubieńca naszej duszy, jest to przyjęcie Krwi Chrystusa, zaślubiny się z Nim z całej naszej duszy.
- Potem ważne jest żyć w chwili obecnej i konkretnie miłować braci.
- Marco Tecilla opowiada historię o żołnierzu rannym, który wraca z II wojny światowej bez nóg. Czeka na niego na dworcu kolejowym narzeczona. Przyjmuje go i kocha, pomimo, że chciałaby mieć zdrowego męża. To jest Miłość[4].
- Jedność jest Darem Ducha św.
- Jeśli wytrwasz w Miłości pomimo wszystko, to Twój największy nawet wróg, a co dopiero przyjaciel będzie czuł się kochanym i odpowie na tę Miłość wzgl. Ciebie, lub też zacznie kochać innych, zacznie oddawać tę miłość kochając innych.
- Jezus modlił się o jedność swoich uczniów: ”aby byli jedno aby świat uwierzył” tzn: aby mieli pomiędzy sobą taką miłość wzajemną, aby niewierzący i poszukujący poznali, że Bóg istnieje.
-Tym co najbardziej przeszkadza w budowaniu jedności to nasz grzech i egoizm
-„Oto co najbardziej pociąga w naszych czasach; wejść w największą kontemplację, a pozostać wśród ludzi, człowiek obok człowieka.
Chciałabym powiedzieć więcej: zniknąć w tłumie, aby przepoić go tym, co Boże, tak jak nasiąka kawałek chleba w winie.
Chciałabym powiedzieć więcej: włączeni w zamysł Boga wobec ludzkości wplatać w rzesze wątek światła i jednocześnie dzielić z bliźnim poniżenie, głód, ciosy, chwile radości.
Ponieważ tym, co najbardziej pociąga i w naszych, i w każdych czasach jest to, co najbardziej ludzkiego a zarazem Boskiego można pomyśleć: Jezus i Maryja, Słowo Boże-syn cieśli, Stolica Mądrości- matka domu” (Chiara Lubich)
- Taka Miłość dzieli się z innymi tym co Bóg zrobił w moim sercu (informacja)
- Ważne jest dzielenie się, czynienie wspólnie relacji z tego co robimy
- Ważne jest pilnowanie listów i korespondencji (tu może krążyć Miłość)
- Ważne są środki masowego przekazu używane dla ewangelizacji i w służbie jedności
- Ważne jest roztropne korzystanie z mediów. Wybieranie to co wartościowe
6.Św. Kasper del Bufalo 3 lipca 1825 Do Pani Luigii del Bufalo – Rzym
Wiwat Krew Jezusa Chrystusa !
Droga Bratanico
Nadeszła Uroczystość Bożej Krwi… To święto ogromnej miłości do Jezusa! Tak, kochajmy Jezusa nieustannie i niezwłocznie, by kochać Go wiecznie w Raju. Adorować krwawiącego Jezusa jest częścią naszej Religii, to wielkie dobro dla wiecznego zdrowia naszego i naszych bliźnich, módlmy się szczególnie o dobro dla naszych Świętych Misji i Dzieł Apostolskich, które czynione są dla Świata Katolickiego. Krzyż jest dla nas mistycznym drzewem zdrowia; błogosławiona Dusza stojąca w Cieniu tego drzewa i zbiera z niego owoce świętości i nieba. To także księga, z której odczytujemy miłość Boga odkupiciela; i wreszcie drzewo krzyża jest również bronią przeciw demonowi będąc równocześnie schodami do Nieba. W dzisiejszą Świętą Uroczystość takie powinniśmy żywić uczucia. (…) (Ks. Kasper del Bufalo)
Ks. Bogusław Witkowski CPPS
[1] Por. Tamże.
[2] Chiara Lubich, por. Tamże: Kochać cierpienie, .
[3] Por. Tamże
[4] Por. Tamże.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.