Sympozjum z okazji 200 lat Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa
Przed uroczystościami wywiad p. Marcina — redaktora Radia Jasnej Góry z ks. Bogusławem Witkowskim (CPPS), Moderatorem Krajowym Wspólnoty Krwi Chrystus (WKC), Teresą Świderską- członkiem rady krajowej oraz Jarosławem Wołotkiewiczem- animatorem krajowym WKC.
12 grudnia 2015 na Jasnej Górze roku z okazji Jubileuszu 200 lat Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa odbyło się sympozjum, którego temat brzmiał:
„Krew Chrystusa przynagla nas”
Spotkanie w Domu Św. Kaspra w Częstochowie
14.00 Msza św. pod przewodnictwem Abp Wacława Depo – Bazylika Jasnogórska
Spotkanie w Auli o. Kordeckiego:
15.30 — Rozpoczęcie sympozjum: ks. Wojciech Czernatowicz CPPS — prowincjał
Ks. Wojciech Czernatowicz rozpoczynając sympozjum w auli o. Kordeckiego przywitał i przedstawił gości oraz uczestników przybyłych na to spotkanie: Abp Wacława Depo — metropolitę częstochowskiego, który przewodził Eucharystii w Jasnogórskiej Bazylice, ks. Bp Damian Bryl z Poznania, ks. William Nordenbrock CPPS — moderator generalny CPPS, ks. Emanuele Lupi CPPS — wicemoderatora genaralnego, s. Wiesławę Przybyło ASC, s. Bożenę Kulisz, przełożoną ASC, s. Gabrielę Wabic, generalną MSC, Misjonarzy Krwi Chrystusa, siostry Adoratorki i Misjonarki Krwi Chrystusa, ks. Eliasza z Chorwacji, wszystkich członków Wspólnoty i Stowarzyszenia Krwi Chrystusa i wszystkich obecnych na tej Sali.
Następnie określił charakter i wyjątkowości tego spotkania:
„Sympozjum dla nas Misjonarzy Krwi Chrystusa w Polsce jest ważnym wydarzeniem. W tym roku obchodzimy 200 lecie założenia naszego Zgromadzenia przez św. Kaspra del Bufalo we Włoszech
Spotykamy się zatem tu, aby się przypatrzeć się tematowi „Krew Chrystusa przynagla nas”. Krew Chrystusa przynagla nas do służby, tej Miłości miłosiernej …. W znaku Krwi Boskiego Syna. Ta miłość do Chrystusa, który przelał swoją Krew dla zbawienia ludzi, łączy nas wszystkich. Łączy nas w jedno, aby orędzie pomocy Krwi Chrystusa dotarło do każdego człowieka naszych czasów.
To spotkanie, to sympozjum jest dla nas okazją, aby przemyśleć, co dla każdego z nas konkretnie oznacza, do czego nas podejmuje Krew Chrystusa. Pomogą nam w tym przez swoje rozważania i przemyślenia zaproszeni goście. Otwórzmy się zatem na to przesłanie, co się chcą się z nami podzielić.
Mam nadzieję, że będzie to braterskie, radosne i owocne spotkanie, przeżyte w spokojnej i życzliwej atmosferze”.
15.45 — „Rozwój chryzmatu Misjonarzy Krwi Chrystusa” – ks. Emanuele Lupi CPPS, wicemoderator generalny
Ks. Emanuele Lupi CPPS – między innymi powiedział, że wspólnota świeckich i misjonarzy idą tą samą drogą. W tej Wspólnocie jest miejsce nie tylko dla misjonarzy, ale i dla świeckich. W tym przeglądzie umocniła się współpraca misjonarzy i świeckich i nadal jesteśmy unikalni w Kościele.
Historii Kościoła poświęcono bardzo wiele uwagi „KRWI CHRYSTUSA”, ceny naszego odkupienia, obietnicy zbawienia i życia wiecznego. To właśnie z krzyża wyłania się Stary Testament i Nowa Nowina. Krew Chrystusa jest dla wierzącego przede wszystkim znakiem miłości Boga do człowieka. Nowe pojednanie, które Chrystus ustanowił dla pojednania ludzkości rozpoczyna się od krzyża, aż do przelania Najdroższej Krwi Chrystusa za nasze grzechy. W Nowym Testamencie Krew jest przelana raz na zawsze. Baranek bez skazy przemienił lud i stworzył nowe królestwo. Ofiara krwi była proszeniem o przebaczenie.
Dopiero w XIX wieku zostało nam przybliżone przelanie Krwi Chrystusa. To św. Kasper del Bufalo zaczął o tym rozgłaszać. Świętego Kaspra przynaglały dwie siły napędowe: miłość do Krwi Chrystusa i wrażliwość na misję i potrzeby Kościoła. Zgromadzenie usłyszało „krzyk krwi” Pierwsza w historii dla Zgromadzenia, ludność nie tylko katolicka usłyszała „krzyk krwi”, tam gdzie nie była głoszona Ewangelia.
Święty Kasper prowadził misje ludowe, które później zostały zastąpione szkołami i parafiami.
8.XII.1808r. kanonik Franciszek Albertini, wspomagany przez św. Kaspra powołał do życia Bractwo Przenajdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa i św. Kasper był opiekunem tego bractwa, którego celem było pełnienie dzieł miłosierdzia wobec ludzi biednych i zagubionych.
Rzym przeżywał w tym okresie okupację napoleońską. Za wierność papieżowi św. Kasper wraz ze swoim ojcem duchowym Albertinim zostali skazani na wygnanie. W 1815 r. papież Pius VII zatwierdził „Bractwo Krwi Chrystusa” i podniósł do godności Arcybractwa, obdarzając wieloma odpustami. Od tego momentu nie było już ono małą grupą lokalną, ale wspólnotą o charakterze uniwersalnym, do której mogły wstąpić osoby i grupy i nawet zakony z całego świata.
Krew przynagla nas, by głosić i być świadkami przelanej Krwi Chrystusa. Współcześnie jest jeszcze bardziej aktualna w świecie, aniżeli kiedykolwiek wcześniej.
Na całym świecie odbywają się sympozja związane z duchowością Krwi Chrystusa. Rozpoczęta działalność idzie ścieżką historii i nie możemy jej zatrzymać i nadal jesteśmy unikalni w Kościele.
Krew Chrystusa wylana za wszystkich jest źródłem i szczytem miłości Boga do człowieka. Zakorzenieni w duchowości i charyzmatach Krwi Chrystusa. Żyjąc więzami Krwi Chrystusa. Słyszymy „krzyk krwi” np. tu w Polsce powstało hospicjum „Santa Gala” w Łabuńkach, gdzie misjonarze i świeccy współpracują uzupełniając się nawzajem. Współpraca świeckich jest również na szczeblach parafialnych. Jesteśmy zobowiązani w głoszeniu tego dzieła przez dawanie świadectwa i życie duchowością Krwi Chrystusa. Chcemy teraz wspólnie zapisać naszą przyszłość.
16.30 „Na chwałę Boskiej Krwi” – Maria De Mattias i Misjonarze Krwi Chrystusa –Wiesława Przybyło ASC
Św. Maria De Mattia urodziła się 4.II.1805r w Wallecorsa. Dzięki rozmową z ojcem zdobyła wiedzę katechizmową i na temat Pisma Św. , poznawała i pogłębiała wiarę oraz rozwijała wielką miłość do Jezusa. Wszystko to działo się w latach 1810- 1825 kiedy w jej miejscowości i całej okolicy przeżywano okres tragicznego bandytyzmu.
W duszy Marii dojrzewała konfrontacja pomiędzy krwią ludzką przelaną z nienawiści i zemsty, a Krwią Chrystusa, która została przelana z miłości dla zbawienia wszystkich ludzi.
W 1822 r . przybył do Wallacorsa św. Kasper, aby głosić misje ludowe. Było to szczególne doświadczenie w życiu 17 letniej Marii, która zapragnęłą czynić, to co czynił ten misjonarz.
Pod kierownictwem ks. Giowanniego Merliniego założyła 4 II 1834r Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa (Merlini był duchowym opiekunem Marii De Mattias).
Na prośbę biskupa Diecezji Anagni otworzyła szkołę dla dziewcząt. Maria pragnęła reformy społeczeństwa i świata, nie ograniczała się do samej szkoły, gromadziła matki i młodzież, aby katechizować. Usilnie dążyła do przemiany ich życia i zbawienia dusz.
Zmarła w Rzymie 20.08.1866r. 1.X.1950 została beatyfikowana przez papieża Piusa XII. Uroczystości kanonizacji odbyły się na placu św. Piotra, którą dokonał Jan Paweł II , 18.III.2003r
17.15 Panel dyskusyjny,
17.30 Przerwa
17.45 — „Pojednanie przez Krew Chrystusa” ks. William Nordenbrock CPPS — moderator generalny
18.30 „Miłość Chrystusa przynagla nas” – bp Damian Bryl (Poznań)
19.15 - Panel dyskusyjny,
19.45 — Podsumowanie sympozjum
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.